Akú kosačku si vybrať ?

Ako pri všetkom, konečné rozhodnutie záleží na vašich preferenciách. 


Ja osobne som vyskúšal rôzne typy kosačiek. Moja prvá kosačka bola elektrická (káblová). Bola ľahká, tichá a nevyžadovala si žiadnu údržbu (okrem čistenia). Navyše zbierala trávu do zberného koša úplne na maximum. Ako keď máte plný kontajner ale ešte tam dokážete natlačiť 2 ďalšie vrecia a odchádzate s víťazoslávnym pocitom že ste porazili fyziku. Ale ten kábel mi jednoducho vadil. Vadil a zavadzal. Nikdy som ho síce nepresekol (to sa podarilo iba môjmu otcovi, keď ma ako „násťročného“ zaškoľoval do problematiky kosenia s elektrickou kosačkou) ale vždy keď som kosil, celý čas som myslel iba na to, kde je kábel. Predal som ju.
Keďže kábel som už nechcel vidieť tak som si kúpil motorovú. Impulzívny nákup v akcii v Metre. Mala pojazd a aj dobré výkonové parametre na tú cenu. Značka bola neznáma ale znela vznešene – NAC – New american concept, no keď som ju rozbalil tak som zistil že je to „kosiarka spalinowa“ poľskej výroby. Ale nevadí. Teda vadí, ale to som zistil až neskôr keď som na ňu zháňal náhradné diely. Už som teda nemal žiadny kábel pri nohách/pred nohami/okolo seba/okolo stromu. Hurá na kosenie !
Kábel mi síce nezavadzal ale ukázali sa iné nevýhody. Hučala ako traktor. Zle sa čistila – nemohol som ju otočiť (aby nezatiekol olej), iba podvihnúť. Šasi bolo kovové a spolu s motorom bola ťažká a preto pri kosení zanechávala pomerne výrazné koľaje. Mala pohon, takže kosenie rovnej plochy bola malina ale kosenie okolo stromov a kríkov už mi dalo zabrať. Nehovoriac o tom, keď mi počas kosenia došiel benzín. Dobre, idem teda kúpiť… Jaj nie, dal som si pivo. Dokosím zajtra. Predal som ju.
V súčasnosti mám elektrickú akumulátorovú kosačku a toto je aj voľba, ktorú odporúčam. Podľa mňa tento typ kosačky zlučuje všetky výhody, ktoré má motorová kosačka s výhodami elektrickej káblovej. Je ľahká a kosenie je nenáročné i keď nemá pohon. Je tichá, mozog Vám z hlavy nevyletí. Keď ju potrebujete vyčistiť, môžete ju pretočiť. Pri nákupe je dôležité zvážiť veľkosť kapacity akumulátora a počítať aj nejakou rezervou – aby ste stihli pokosiť plochu bez jeho dobíjania. Nevýhodou tohto typu kosačky je vyššia nákupná cena a časom sa nevyhnete kúpe nového akumulátora, keďže používaním a časom sa postupne znižuje jeho kapacita.

Ktorý typ kosačky vyhovuje Vám ? Budem rád ak sa v komentári podelíte o názor.

Michal

Akú kosačku si vybrať ? (názor)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *